• BITCOIN/TL
  1103507,451
  % 3,66
 • ETHEREUM/TL
  59584
  % 3,21
 • RIPPLE/TL
  17.69
  % 2,50
 • BITCOIN CASH/TL
  6465.19,555
  % 1,44
 • LITECOIN/TL
  2022.45
  % 2,42
 • BNB/TL
  6673.81
  % 3,06
 • EOS/TL
  19.71
  % 2,55
 • TETHER/TL
  28.92
  % 0,04

Avrupa Merkez Bankası (ECB): Kripto Paralar Finansal İstikrar İçin Risk Oluşturmuyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB): Kripto Paralar Finansal İstikrar İçin Risk Oluşturmuyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kripto paraların euro bölgesi için henüz finansal istikrara karşı bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

ECB, Cuma günü yayınladığı bir yazısında , kripto varlıklarının toplam piyasa değerinin küresel finans sistemine göre küçük olduğunu ve finansal sektörle “bağlantıların” hala sınırlı olduğunu söyledi. Ayrıca, AB’de kripto varlıklarının “sistematik olarak alakalı” olduğu görünmeyen bankalar var.

ECB ayrıca kripto paraların mevcut para birimleri gibi kullanılamadığını söyledi. Çok az sayıda tüccar şu anda bitcoin ile mal ve hizmet alımlarına izin vermektedir ve “reel ekonomi” ya da para politikası üzerinde somut bir etkisi yoktur.

Merkez bankasının açıklamalarında şu sözlere yer verildi:

“Kripto paraların yüksek fiyat dalgalanması, merkez bankası desteğinin olmaması ve tüccarlar arasındaki sınırlı kabul, kripto varlıklarının şu anda nakit ve mevduat yerine kullanılmasını önlemenin yanı sıra kripto varlıklarının yerine getirilmesini çok zorlaştırıyor. ”

İstikrarlı para kavramı ile ilgili olarak ECB, kriptoların merkez bankası rezervleri tarafından teminatlandırılmaları halinde daha az dalgalı fiyatlar görülebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bu ele alınması gereken yeni meselelere yol açabilir: “Bu tür bir teminatlandırma, para politikası ve uygulanması için etkileri olabilecek merkez bankası rezervleri için ek taleplere neden olabilir.”

Merkez Bankası, “İlke olarak, bir CBDC, halkın hem dijitalleştirilmiş hem de güvenli bir ekonomiye olan talebini karşılayan, kullanımı kolay, risksiz bir varlık olarak tasarlanabilir” dedi.

Kripto varlıkları da mevcut AB ödeme hizmetleri düzenlemesi kapsamı dışına çıkmaya devam ediyor. Ayrıca, mevcut düzenleyici rejime göre, kripto varlıkları “AB mali piyasa altyapılarına (FMI’ler) zor girebilir”.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ