• BITCOIN/TL
  1140556,272
  % 1,70
 • ETHEREUM/TL
  62567
  % 3,64
 • RIPPLE/TL
  17.94
  % 1,31
 • BITCOIN CASH/TL
  6577.85,661
  % 0,94
 • LITECOIN/TL
  2093.72
  % 1,20
 • BNB/TL
  6620.65
  % 0,24
 • EOS/TL
  20.24
  % 1,60
 • TETHER/TL
  28.92
  % 0,05

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir?

Günümüzde kripto para piyasasında görülen dalgalanmalar neticesinde yatırımcıların alt coinlere büyük ilgi gösterdikleri görülüyor.

Bitcoin, genel tabiri ile şifrelenmiş bir kod dizinine sahip sanal para birimi olarak  olarak tanınıyor. Son dönemlerde her ne kadar dalgalı bir seyir sergilese de Bitcoin ve diğer kripto parala olan ilgi sürekli bir artış gösteriyor. Bu ilgi artışı ise beraberinde farklı arayışlar ve üretimi kolaylaştırıcı etkinlikleri de ortaya çıkarıyor. Bitcoin piyasasında ilginin giderek küresel bir hal alması ile üretilen şifrelerin zorlukları da paralel büyük artışlar gösteriyor. Bu zorluk artışı ise farklı bitcoin türevlerinin oluşturulmasının temel nedeni olarak görülüyor.

Farklı bir algoritma yapısı bulunan yeni şifrelenmiş birimlere Altcoin olarak adlandırılıyor. Bu tanım doğrultusunda altcoin bir nevi bitcoin benzeri şifrelenmiş para birimleri olarak ifade edilebilir.  Gündemde 200’den fazla altcoin yer alıyor ve bunlar bitcoin exchange sitelerinde çok yoğun bir ilgi ile karşılaşıyor.

Fakat exchange sitelerinde her türlü altcoin’i bulma imkânınız olamayabilir. Bunun ana nedeni ise genel anlamda altcoinlerin Pazar seviyesinin yeterli hacme gelememiş olması ve gerekli talep düzeyini henüz ulaşamaması olarak ifade ediliyor. Altcoinleri rahatlıkla Bitcoin’e çevirebileceğiniz Cryptsy gibi sitelerde aktif olarak 150’den fazla altcoin işlem görüyor.

Alt Coin Üretilmesinin Ana Sebepleri

Altcoin üretilmesinin ana nedeni olarak madencilik için en önemli husus olan zorluk seviyesinin normal coinlere göre daha düşük ve kolay seviyede olması gösteriliyor. 1’e yakın zorlukta bir altcoin çok daha hızlı bir şekilde üreterek kazanç sağlama imkanı bulunuyor. Klon coin olarak adlandırılan bu altcoinler bu sayede Exchange piyasasında çevirme esnasındaki bitcoin kuruna göre bitcoin cinsine çevirme imkânı oluyor. Günümüzde özellikle daha düşük imkanı olan kişiler için altcoinler çok daha büyük fırsatları sunuyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ