• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Altcoin Nedir ve Neden Önemlidir?

Altcoin Nedir ve Neden Önemlidir?

Kripto para piyasasında en çok konuşulan konulardan biriside Altcoin kavramı olarak ifade ediliyor. Son dönemde Altcoinler büyük ilgi görüyor.

Altcoin tabiri Bitcoin alternatiflerine verilen bir kısaltma isimdir. Bu nedenle Bitcoin hariç her bir kripto para birimini altcoin olarak ifade ediliyor. Altcoin’ler Bitcoin alternatifleri olarak tüm dünyada biliniyor. Bunun nedeni altcoinlerin azından bir dereceye kadar Bitcoin bileşeninin yerini almayı veya geliştirmeyi ana hedef olarak görürler.

Günümüzde yüzlerce altcoin bulunuyor ve bunların sayısı sürekli bir şekilde artıyor. CoinMarketCap’in verilerine göre, şu anda borsalarda işlem gören 2528 adet Altcoin yer alıyor. Çoğu Altcoin, Bitcoin klonlarından biraz daha fazlası olarak ifade edilmekte ve işlem hızı, dağıtım yönetimi veya karma algoritması gibi sadece küçük özellikleri değişiklik ve yenilikler gösteriyor. Bu altcoinlerin çoğu çok uzun varlıklarını sürdüremiyor. İlk Altcoin’lerden birisi Litecoin’dir ve şuan itibari ile güçlü bir şekilde varlığını devam ettiriyor. Litecoin, Bitcoin’den farklı bir karma algoritması kullanmasına ek olarak, çok daha fazla âdete sahip olduğu belirtiliyor. Bu sebeple Litecoin kendisini altın olan Bitcoin’in karşısında gümüş olarak ifade etmektedir.

Altcoinlerin Önemi

Altcoin’ler, geliştiricilerin benzersiz özellikleri denemelerine imkan vermesi ile ön plana çıkıyor. Bitcoin, geliştiricilerin zaman zaman özelliklerini kopyaladıkları bir kripto para birimi olsa da, bazı özellikler bakımında Bitcoin’den çok daha ön planda olabiliyorlar. Birçok Altcoin, Bitcoin’e kıyasla daha hızlı transfer, daha düşük işlem ücretleri imkanlarını sunuyor.

Altcoin’ler, kripto para kullanıcılarına alternatif seçenekler sunma ve Bitcoin’in geliştiricilerinin aktif kalmasını ve yeniliklere devam etmesi açısından son derece önemli bir görev üstleniyor. Kullanıcılar, Bitcoin’in dijital ortamdaki beklentilerini tam olarak alamadıklarını hissettiklerinde herhangi bir Altcoin’e geçiş yapabiliyor. Buda sürekli bir Bitcoin gelişimine yardımcı oluyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ