• BITCOIN/TL
  2129404,289
  % -2,10
 • ETHEREUM/TL
  111573
  % -5,50
 • RIPPLE/TL
  15.79
  % -0,80
 • BITCOIN CASH/TL
  12702.63,294
  % -8,43
 • LITECOIN/TL
  2373.12
  % -7,71
 • BNB/TL
  19258.23
  % -3,17
 • EOS/TL
  18.25
  % -13,39
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,22

Alibaba Kurucusu Jack Ma: Dijital Para Birimleri Değer Yaratabilir

Alibaba Kurucusu Jack Ma: Dijital Para Birimleri Değer Yaratabilir

Çokuluslu teknoloji şirketi Alibaba Group’un kurucusu ve eski yönetim kurulu başkanı Jack Ma, dünya düzenleyicilerinin değer yaratabilecekleri için dijital para birimleri ile ilgili mevzuatı iyileştirmeleri gerektiğine inanıyor.

Ma: Dijital Para Birimleri Değer Yaratabilir

Bloomberg tarafından bildirilen yakın tarihli bir konuşmada Çinli milyarder, mevcut küresel mali düzenleme çerçevesini yenilik eksikliği nedeniyle eleştirdi. Bekçilerin öncelikle risk kontrolüne odaklandıklarını, bu da onları gelişmeleri takip etmekten uzaklaştırdığını ve nadiren “gençler ve gelişmekte olan ülkeler için fırsatları değerlendirdiklerini” iddia etti.

Ma’ya göre Basel Anlaşmaları, sadece yıllardır çalışan finansal sistemler için sorunları çözen bir “yaşlılar kulübü”. Hala bir “genç” olarak kabul edilen Çin gibi ülkeler, “yerel endüstrinin sağlıklı gelişimi için bir ekosistem oluşturmak” için daha fazla yeniliğe ihtiyaç duyuyor.

Düzenleyicilerin odaklarını artırabilecekleri bir alan dijital para birimleridir. Dünyanın bekçilerinin yaklaşımlarını gerçekten iyileştirmeleri durumunda, sanal para birimleri önümüzdeki 30 yıl içinde kullanılacak bir finansal sistemin oluşturulmasında önemli bir rol oynayabilir.

(Muhtemelen) Bitcoin Hakkında Konuşmuyor

Alibaba’nın kurucusu, “dijital para birimi” terimini kullanırken aklında tam olarak ne olduğunu belirtmemiş olsa da, geçmiş söylemlerine bakıldığında muhtemelen bunun Bitcoin olmadığını gösteriyor. Birkaç yıl önce, insanları dikkatli olması konusunda uyarmış ve Bitcoin hakkında Balon söyleminde bulunmuştu.

Öte yandan, Bitcoin’in altında yatan teknoloji olan blockchain’e karşı çok daha olumlu baktığı biliniyor. Kurduğu şirket, son birkaç yılda çok sayıda blockchain ile ilgili projede yer aldı.

Ek olarak, yakın tarihli bir rapor , Alibaba’nın en çok blockchain patentine sahip firma olduğunu vurguladı.

Öyleyse, Ma Bitcoin’den değerli dijital para birimi olarak bahsetmiyorsa, belki de yaklaşan Çin CBDC’sinden bahsediyordur. Alibaba, ülkenin merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için China Merchant Bank, Tencent ve Huawei gibi diğer dev Çin kuruluşlarıyla ortaklık kurdu. 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ