• BITCOIN/TL
  1775190,712
  % 4,50
 • ETHEREUM/TL
  101139
  % 2,30
 • RIPPLE/TL
  18.37
  % 7,30
 • BITCOIN CASH/TL
  9193.94,239
  % 7,02
 • LITECOIN/TL
  2313.03
  % 2,92
 • BNB/TL
  12350.86
  % -1,05
 • EOS/TL
  25.96
  % 2,51
 • TETHER/TL
  31.18
  % 0,13

Algorand’da Heyecan Verici Gelişmeler ( Algorand V.3 )

Algorand’da Heyecan Verici Gelişmeler ( Algorand V.3 )

Algorand son zamanlarda çok ses getiren projelerden birisi olarak adından çok söz ettiriyor. Neredeyse her ay birkaç yeni geliştirme ve yeni ortaklık duyurusu yapıyorlar.

 

Tüm bunlar projeye değer katarak yatırımcılarında dikkatini çekmeyi başarıyor. Daha öncede bir haberimizde bahsetmiştik. Algorand Ethereum projesi ile sık sık karşılaştırılıyor. Bunun bir sebebi Algorand’ın kendini konumlandırdığı yer.

 

Yani Algorand saniyede 1000 blok onayı işlem kapasitesi ile Ethereum projesini yerinden etmeyi planlıyor. Bunu başarmak içinse sürekli kendini güncel tutarak mainnet’ine yeni projeler dahil ediyorlar. Piyasada büyük bir alanı kaplayan USDT Algorand mainnetine giriş yapmıştı.

 

Son olarak Ethereum ağını bırakarak Algorand’a katılan USDC stabil coini çok ses getirmişti. Bu anlaşma Ethereum ağını bırakıp Algorand ağına geçmeyi planlayan projeler için öncü oldu. Eğer USDC Ethereum ağını bırakıp Algorand ağına katıldıysa bunun devamı gelecek gibi görünüyor.

 

Algorand Ürün Müdürü Naveed Ihsanullah

 

Algorand proesinden ne zaman yeni haberler gelecek diye beklerken bu hafta bir röportaj yayınlandı. Röportajı yapan kripto dünyasında çokça bilinen Kripto Emre youtube kanalıydı. Peki bu röportajda nelerden bahsedildi. Heyecan verici bir haber var mıydı?

 

Evet hemde çok heyecan verici bir haber geldi. Haber Algorand Verison 3.0 . Peki nedir bu version 3.0 gelin Navees Ihsanullah’ın ağzından bunu anlamaya çalışalım.

‘’Kasım ayında V2 için odaklanamk istediğimizi şey, bahsettiğimiz 3 faktöre sadık kalan bir platfrom oluşturmaktı. Merkezsizleşme, güvenlik ve ölçeklendirilebilirlik. Ölçeklendirilebilirlik dediğimiz de 100 ya da 1000 hatta 1 milyon kişi boyutunda bile değil. Global boyutta. Bizim akıllı sözleşme sistemimiz global boyutta işleyebilmesi için özellikle bazı sınırlamalarla oluşturulmuştur. Versiyon 1 seviye 1 akıllı sözleşmelerinde yapmamızın zor olacağını fark ettiğimiz şey blokzinciri ‘’state’’ erişimiydi.

 

Bu işlemin bir parçası olarak değil de örnek olarak sen ile ben birbirimize bir varlık gönderirken bizim statelerimizi alakadardır ve akıllı sözleşmerimizi bunu görür ama yoldaki birinin blokzincir değeri alakasızdır dolayısı ile de ulaşılabilir değildir. Bu yapmak istediğin bazı şeyleri çok zorlaştırabilir ve tekip eden aylarda çalışkan mühendis ekibimiz gerekli blokzincir state’lerine ulaşmak için hızlı ve kullanışlı bir yol geliştirdi.

 

Bu sistem de Ağustos sonunda çıkacak yeni akıllı sözleşmelerimizin içinde olacak’’ Naveed bunu Algorand için ilk büyük gelişme olarak yorumladı. Bir diğer önemli bulduğu konu ise blockchain dünyasında sıkça duyduğumuz özel ve genel anahtar konusuna değindi.

 

Genel Anahtar ve Özel Anahtara Farklı Bir Bakış Açısı

 

‘’Blockchain dünyasında sıklça bilinen bir konsept var; özel anahtar vardır ve genel anahtar vardır. Özel anahtar hesapla ilişkilidir, onunla kişinin ne kadar parası olduğuna, kim olduğuna bakılabilir.Genel anahtar ise harcama anahtarıdır, işlemlere izin vermek için kullanılır.Bu güzel bir sistem tabil ki kullanışlıda. Fakat bunun bazı sınırlamaları var mesela sana hesabımı satamam. Sana hesabımdaki varlıkları satabilirim, temsil eden yeterince para varsa Mona Lisa’yı satabilirim. Sana onu verebilirim ama içindeki varlıklar ve para ile bütün bir hesabı veremem. Bunun sebebi imza anahtarının aynı kalması yani bu sana bir ev satmam ama anahtarının bir kopyasın tutup istediğimde içeri girmem gibi bir durum olur.

 

Tekrar anahtar sistemiyle bu sorunu çözüyoruz. Bir hesabın imza anahtarı değişmezdir ve bu uzun vadeli ya da kurumsal hesaplar için kullanışlı olabilir. Ya da verdiğim örnekteki gibi hesabı satabilirsin. Pek çok alanla kullanışlı olabilir çünkü kuralları değiştirebilirsiniz Tekrar Anahtar’la mesela bir akıllı sözleşme ileride erişim için kural olabilir.

 

Zincir Dışı Akıllı Sözleşme 2021’de Geliyor

 

Algorand ekibi Zincir Dışı Akıllı Sözleşme olarak adlandırılan bir konsept geliştirdiklerini ve bunu 2021 yılında piyasaya süreceklerini açıkladı. Bu sitemden kısaca bahsedersek; çok uzun hesaplamalar yapma olanağı sağlayacak. ‘’ Blokzinciri bu emri yapmak istiyorumu ve işlem bitince geri dönen sonuçları muhafaza edecek. Fakat Algorand blokzinciri son hız ve kapasitede bu uzun hesaplama tarafından kesişmeden çalışmaya devam edecektir.

 

Yukarıda bahsedilen tüm gelişmeler gerçekten heyecan verici ve neredeyse tamamı yeni konseptler sayılabilir. Bu Algorand’ı diğer projelerden ayıran en önemli özellik. Hiçbir projeyi takip etmeden ekip teknolojiye farklı açılardan yaklaşıyor ve kendi konseptlerini oluşturuyorlar. Bu bir blockchain projesi için harika bir olay.

 

 

Algorand Artık Coinbase Borsasında

 

Algorand geçtiğimiz hafta Coinbase borasında listeleneceğini duyurmuştu. Yapılan duyuru şu anda hayata geçti ve artık Algo’larınızı Coinbase ile alıp satmaya başlayabilirsiniz.

 

Bu haber yatırımcılar tarafından çok olumlu karşılandı ve Algo’ya olan ilgi 1 gün içinde tavan yaparak 1 aylık grafikler ½40’a kadar bir değer kazandı. Algo şu anda hala o anki yakaladığı yükselişi korumaya çalışıyor. Ama bu makaleden sonra eminim bir değer artışı yaşanacaktır. Çünkü ekip dur durak bilmeden sürekli yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

 

Yukarıda duyurduğumuz 3 haberde Algorand (ALGO) projesine ivme kazandıracak gelişmeler. Ağustos ayında Algorand’ın (ALGO) önü açık görünüyor. Ağustos ayı için bizde heyecanla bekliyoruz. Bu gelişmeler (ALGO)’ya nasıl bir değer kazandıracak hep birlikte göreceğiz.

 

Eğer Algorand ile ilgili sorularınız olursa bunun için harika bir Türkçe Algorand Telegram Kanalları bulunuyor. Algo’yu takip eden herkes orada ve proje hakkında dikkat çeken sohbetler gerçekleşiyor. Eğer Algo hakkında daha fazla bilgi sahini olmak isterseniz gruba giriş yapabilirsiniz.  https://t.me/algorandturkey

 

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Coinhaberlerim, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Coinhaberlerim, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ