• BITCOIN/TL
  2221257,324
  % -3,93
 • ETHEREUM/TL
  112839
  % -5,01
 • RIPPLE/TL
  20.18
  % 0,73
 • BITCOIN CASH/TL
  21759,424
  % -1,60
 • LITECOIN/TL
  3156.26
  % -5,85
 • BNB/TL
  18654.7
  % -1,66
 • EOS/TL
  34.77
  % -2,01
 • TETHER/TL
  32.19
  % 0,05

Algorand Blockchain İlk 10 Proje Arasında Yer Alabilir Mi?

Algorand Blockchain İlk 10 Proje Arasında Yer Alabilir Mi?

Bu makale bir yatırım tavsiyesi değildir. Sadece Algorand projesi hakkında genel bir değerlendirme ve inceleme içerir.

Haber sitemizi takip eden herkesin bildiği gibi uzun zamandır Algorand Blockchain projesi hakkında haberler yayınlıyor ve projenin neler yaptığını yakından takip ediyoruz. Algorand hakkında şimdiye kadar yaşanan gelişmeleri de göz önüne alarak bir inceleme yazısı yazmaya karar verdik.

Soru şu; Algorand Coinmarketcap’de ilk 10 proje arasında yer alabilir mi? Gelin bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

 

Daha önceki haberimizde paylaştığımız gibi Algorand projesi Ethereum ağının yerini almayı hedefleyen bir proje. Aynı konsept ile çalışmasalar da sektörde hedefledikleri alan aynı. Kendi ağına yeni projeleri dahil etmek ve mainnetteki proje sayısını arttırmak. Bu konuda Ethereum’un önde olduğunu düşünebilirsiniz. Peki ama gerçekten öyle mi?

Evet Ethereum projesi kendi ana ağındaki proje sayısı olarak önde görünüyor. Ama bunun böyle devam edeceğine nasıl emin olabiliriz. Tabi ki kimse bundan emin olamaz. Ethereum’un buradaki avantajı tarih olarak daha önce oluşturulan bir proje olması olabilir mi?

 

Bunun üzerine biraz düşündük ve eğer Ethereum & Algorand projeleri aynı anda başlasaydı bu konuda kim önde olurdu. Buna karar vermek için biraz teknolojilerinden bahsetmemiz gerekiyor.

 

Ethereum Smart Sözleşmeleri ile Karşılaştırma

Akıllı sözleşmelerin gücünü gösteren ilk Ethereum blok zinciri, bu nedenle Ethereum akıllı sözleşmeleri, halef teknolojilerini analiz etmek için doğal bir başlangıç ​​noktasıdır. Artıları ve eksileri, blockchain topluluğunda kapsamlı bir şekilde tartışıldı ve tartışmalar, akıllı sözleşme dilleri için çeşitli yeni tasarımları tetikledi. Burada, Algorand blok zinciri için özel önem taşıyan iki konuya odaklanıyoruz.

 

Ethereum projesi daha önce bir çok kez ölçeklenebilirlik sorunu ile karşı karşıya kaldı. Bunun sebebi akıllı kontrat mimarisinin aynı anda birden çok işleme aynı anda cevap verememesinden kaynaklanmıştı. Bu konuyu daha önce Ethereum kurucusu olan Vitalik Buterind’de dile getirmişti; Ethereum’un ölçeklenebilirliği konusundaki endişelerini dile getirerek, bu sorunun işlem ücretlerinin artmasına neden olabileceğini ve bu nedenle kurumsal müşterileri caydırabileceğini belirtti. Ölçeklenebilirlik sorunu, yalnızca Ethereum ağ kullanımının kritik %90’a ulaştığını gösteren Etherscan.io’dan gelen verilere göre tırmanıyor gibi görünüyor

Peki Algorand tarafında durum nasıl? Algorand yakın zamanda ardı ardına kendi mainnet altyapısına yeni katılan bir çok proje duyurdur. Hepside gerçekten popüler ve piyasada yer edinen projelerdi. Yani kullanım durumları açısından Algorand Mainnet altyapısı yoğunlaşmaya başladı. Ama şimdiye kadar bu tarz ölçeklenebilirlik sorunu yaşamadı. Bunun böyle devam edeceğinden emin olmak için tabi ki Algorand projesine daha fazla projenin katılması ve yüksek rakamlarda işlemlerin aynı anda yapılıyor olmasını test etmemiz gerekiyor. Ama bunu yapmadan önce altında yatan teknolojiye bakarak bunun mümkün olup olamayacağı hakkında ipuçları edinebiliriz.

 

Algorand Teknolojisi

Algorand blockchainde akıllı kontratlar ikiye ayrılır. Zincir İçi ve Zincir Dışı.

 

Algorand Layer-1 akıllı sözleşmeleri , doğrudan blok zincirinin kendisinde birçok yaygın, basit işlemi gerçekleştirir. Örneğin, Algorand Katman-1 akıllı sözleşmeleri, daha önce bahsedilen atomik takas işlemini neredeyse önemsiz hale getirir. Katman-1 sözleşmeleri , karşılıklı şüpheli taraflar tarafından yetkilendirilmiş birden çok işlemin tek bir atom birimi olarak yürütülmesini sağlayan yerleşik bir mekanizma olan atomik aktarımlar sağlar: hepsi başarılı olur ya da hiçbiri yapmaz.

 

Birçok basit blockchain işlemi Katman-1 hızlı yolu için uygun olsa da, daha özel araçlar gerektiren uygulamaların “uzun kuyruğu” da vardır. Örneğin:

 • Bir sözleşme çok büyük olabilir . Örneğin, özel stok yerleşimini yöneten bir sözleşmenin, katılmasına izin verilen sertifikalı yatırımcıların bir veritabanına ve belki de kara listeye alınmamış yatırımcıların bir veritabanına danışması gerekebilir. Bu veritabanları zincir üzerinde tutamayacak kadar büyük veya halka açık hale getirilemeyecek kadar hassas olabilir.
 • Bir sözleşme çok fazla hesaplama gerektiriyor olabilir . Örneğin, yüksek düzeyde gizlilik sağlayan bir token yöneten bir sözleşme, ZK-STARK, ZK-SNARK ve benzeri gibi hesaplama açısından yoğun kütüphaneler gerektirebilir. Benzer şekilde, değerli varlıkları işleyen karmaşık bir sözleşme , veri yapılarının bütünlüğünü kontrol eden iddiaları serbestçe kullanabilir . Bu gibi uzun hesaplamalar, diğer müşteriler tarafından kaydedilen ilerlemeyi engelleyerek herkesin blok oranını yavaşlatabilir.
 • Bir sözleşme çok karmaşık olabilir . TEAL, basit Katman-1 işlemlerini programlamak için güçlü ve güvenli bir araçtır, ancak daha karmaşık uygulamalar daha üst düzey bir dil gerektirir. İyi yazılım mühendisliği uygulamaları genellikle bir uygulamanın bazen farklı taraflarca sağlanan birden fazla sözleşmeye bölünmesini gerektirir. Modüler bir yapı gerektirecek herhangi bir uygulama kompleksi en iyi şekilde üst düzey bir dil tarafından yönetilir.

 

 

Algorand blok zincirinde, yeni blokların Algorand’ın kriptografik kendi kendine seçim algoritması tarafından güvenli ve rastgele seçilen bir konsensüs komitesi tarafından seçilir . Bir kullanıcı zincir dışı bir sözleşme aradığında, görüşme doğrudan uzlaşma komitesi tarafından yürütülmez.

 

Bunun yerine, çağrı, sözleşme yürütme komitesi adı verilen paralel bir komite tarafından yürütülür ve onaylanır . Bu komitedeki her doğrulayıcı sözleşme çağrısını yürütür ve bir dizi etki yaratır : sözleşme çağrısı tarafından üretilen blockchain işlemlerinin sırası. Sözleşme yürütme komitesi daha sonra imzalı bir sertifika üretir çağrının etkilerini onaylamak.

 

İmzalı sertifika ve diğer geçerlilik koşulları ile birlikte basit efekt listesi uzlaşma komitesine sunulur. Verimlilik için, bir toplu işte birden fazla sözleşme çağrısı yürütülebilir, böylece hepsi tek bir sertifika ile onaylanabilir. Konsensüs komitesi doğrulayıcıları, zincirleme sözleşme mimarisinde olduğu gibi asla kullanıcı tanımlı sözleşme kodunu çalıştırmaz.

 

Bunun yerine, konsensüs komitesi doğrulayıcılarının, işlemin etkilerini uygulamadan önce yalnızca sertifikayı ve doğrulama koşullarını kontrol etmesi gerekir.

 

Zincirleme sözleşmeler gerektiren bir blok zinciri, tüm finansal işlemlerin kasiyerin kontrolü ile yapılmasını gerektiren bir banka gibidir. Para harcamadan önce, bir müşterinin, diğer tüm müşterilerle birlikte, tek bir veznedarlı bir banka ofisinde, çek miktarını emanet etmek için sırada beklemesi gerekir. Buna karşılık, zincir dışı sözleşmeler kullanan bir blok zincir, düzenli bir çek hesabı kullanmak gibidir: müşteriler bankada kuyruğa girmeden kendi çeklerini yazarlar ve çek temizlendikten sonra fonlar daha sonra aktarılır.

 

Sözleşme yürütme komitesi, tıpkı ana konsensüs komitesi gibi, Algorand’ın güvenli, randomize, kendi kendine seçim algoritması tarafından seçilir. Sözleşme yürütme, blok mutabakatının aksine belirleyici olduğundan, sözleşme yürütme komitesi, önemli ölçüde daha az doğrulayıcıyla (bin yerine yaklaşık 150 doğrulayıcı) aynı düzeyde güvenlik sağlayabilir.

 

Yukarıda Algorand Blockchain teknolojisine biraz göz attık ve bazı örnekler verdik. Eğer örnekler iyi anlaşılırsa Algorand Mainnet altyapısına ne kadar talep olursa olsun sorun yaşamayacağını görebiliriz. Peki Algorand projesini ilk 10 girecek olmasını tek nedenini ölçeklenebilirlik sorununa çözüm bulmuş olmaları olabilir mi?

 

Eğer böyle düşünürsek Algorand Blockchain projesini çok hafife almış oluruz. Çünkü tek yaptıkları ölçeklenebilirlik sorununa çözüm bulmak değil. Bunun yanında diğer projelerden ayıran diğer pozitif yanları ise;

İşlem maliyeti çok düşük. Çok fazla işlem gerektiren projeler için bu harika. Çünkü neredeyse diğer projeler ile karşılaştırıldığında yarı yarıya oranda bir işlem maliyeti karşımıza çıkıyor. İşlem maliyetinin düşük olması Algorand’ın benimsenmesi için önemli bir rol oynayabilir.

Blok onaylarında hız. Bildiğiniz gibi Algorand’da birine Algo gönderdiğinizde bu anında karşı tarafa ulaşır. Yani gönderdiğiniz Algo göz açıp kapayıncaya kadar karşı tarafa ulaşmış olur. Bu durum hızlı ve anında işlem gerektiren durumlar için harika bir olay. Çünkü işlemin gerçekleşmesi için dakikalar boyunca beklemeniz gerekmez.

 

Algorand Tarafında Son Gelişmeler

Algorand & ISDA: Varlık Jetonu ve Programlı Para ile Verimlilik ve Pazar Fırsatı;

 

Geçen yıl, Algorand ve Uluslararası Takas ve Türevleri Derneği (ISDA), ISDA Ortak Etki Alanı Modeli’nin (CDM) uygulanmasını geliştirmek için Algorand blok zincirini kullanmanın yeni yollarını keşfetmeye başladı. O zamandan beri Algorand, ISDA CDM kullanıcılarının Algorand blok zincirinde CDM’nin yenilikçi uygulamalarını oluşturmasına önemli ölçüde yardımcı olacak Algorand Standart Varlıklar (ASA) ve Katman-1 TEAL akıllı sözleşmeleri (ASC1’ler) gibi yeni özellikler geliştirdi.

 

Algorand, Pocket Ağının Yeni Nesil Merkezi Olmayan Altyapısına Yerel Destek Sağlayacak;

 

Algorand CEO’su Steve Kokinos, “Geliştiriciler Pocket ağının sağladığı güçlü altyapıya başvurduklarında ortaya çıkacak merkezi olmayan uygulama türlerini (Dapps) görmekten heyecan duyuyoruz” dedi. “Ekonomik ve teknik avantajlar, uygulama geliştiricilerine rekabette bir sıçrama sağlayacak ve bir sonraki yenilik dalgasına olanak tanıyacak.”

 

Algorand Blockchain Oyun İttifakına Katıldı

 

Algorand’ın Blockchain Game Alliance’a (BGA) üye ve destekleyici sponsor olarak katıldığını paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

Oyun, dünya çapında tahmini 2,5 milyar oyuncu ve 2018-2019 arasında dünya harcamalarında% 9,6 artış ile dünyanın en hızlı büyüyen endüstrilerinden biridir.

Oyun topluluğu, yenilik ve sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin benimsenmesi konusunda her zaman “eğrinin önünde” olmuştur ve henüz tam olarak gerçekleştirilmemiş olan blockchain’i kullanmak için büyük bir fırsat vardır. .

  

Makalenin başında da belirttiğimiz gibi bu yazıda Algorand’ın ilk 10’da yer alıp almayacağı hakkında bir inceleme yapıyoruz. Peki bunun için önemli olan bir diğer kıstas ne olabilir. Sanırım en önemli kıstaslardan biri de projenin sürekli kendini geliştirmesi ve yaşanan gelişmeler olabilir. Eğer bir proje aktifse sürekli yeni anlaşmalar, yeni kullanım durumları buluyor ve kendini teknoloji olarak geliştiriyorsa evet bu bir kıstas olabilir ve projenin geleceği hakkında ipuçları taşır.

 

Algorand bu konuda öncü projelerden birisi. Sürekli yeni kullanım durumları buluyor ve projeyi sürekli geliştiren bir ekip ile çalışıyorlar. Bu sayfada şimdiye kadar yapılan anlaşmalar ve yeni kullanım durumları bilgisi yer alıyor. Kontrol etmekte fayda var.

Algorand teknolojisinin sürekli geliştğini gösteren uygulamalar da bu sayfadan göz atabilirsiniz. Gerçekten ekip her ay yeni bir geliştirme yayınlıyor ve bu durum yatırımcıların Algorand’a güven duymasını sağlıyor. Son zamanlarda diğer altcoinler yerinde sayıp hatta bazıları büyük değer kaybederken Algorand şu anda yükselişe geçmiş gibi görünüyor. Algorand Blockchainin ilk 10’a girmesine yardımcı olacak bir diğer şeyse yatırımcılar ve kararlı bir şekilde ilerleyen artış olabilir. Bunun için bir grafik paylaşalım ve Algorand yatırımcılarına yakın zamanda ne kazandırmış görelim.

Yukarıdaki grafikte Algorand’ın son bir ayda yatırımcıları %42 kazanç sağladığını görebiliriz. Bu gerçekten önemli bir yükseliş neredeyse yarı yarıya bir yükseliş söz konusu. Eğer bu durum devam edecek olursa yazının en başında da belirttiğimiz gibi Algorand Blockchain projesinin Coinmarketcap’de ilk 10 da yer almaması için hiçbir neden yok. Yine de okuyucularımızdan bunu bir yatırım tavsiyesi değil de bir inceleme yazısı olarak okumanızı rica ediyoruz.

 

Biz Algorand hakkında ki görüşmelerimizi bu şekilde değerlendirdik. Son kararı verecek ve yatırım yapacak olan sizsiniz. Bu yüzden yazımızda paylaştığımız örnekleri sizinde kendini açınızdan ve diğer projeler ile kıyaslama konusunda fikirlerimizi yeniden değelendirmenizde fayda var. Hatta projenin artı ve eski durumlarını yorumlara yazarsanız bu harika olur.

Yazıya son vermeden önce Algorand tarafında yaşanan son gelişmeden de söz etmek istiyorum. Daha önce paylaştığımız bir haberde Algorand Blockchain’in akıllı kontrat eğitimlerine başlayacağını duyurmuştuk. Dersler Türkçe olacak. Eğer katılmak isterseniz bu bağlantıdan kayıt olabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Coinhaberlerim, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Coinhaberlerim, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ
 • Mahnut sayhan3 sene önce
 • Makalenizi büyük bir hayranlıkla okudum bilginize hayran kaldım benimde size bir kaç sorum olcak lütfen bana ulaşın 30bin euroluk bir yatırım yaptım
  algo coin yüzde 18satılmış durumda eğer bu oran yüzde yüze ulaşırsa ne olur?? Tahmini bir. Algo coin değeri ne olur
  Saygılar