• BITCOIN/TL
  1105732,396
  % 3,71
 • ETHEREUM/TL
  59698
  % 3,56
 • RIPPLE/TL
  17.7
  % 2,27
 • BITCOIN CASH/TL
  6474.24,176
  % 1,47
 • LITECOIN/TL
  2023.99
  % 2,37
 • BNB/TL
  6677.64
  % 2,86
 • EOS/TL
  19.75
  % 2,53
 • TETHER/TL
  28.91
  % -0,01

ABD’li Politikacılar, Facebook’tan Libra Projesini Durdurmasını İstiyor!

ABD’li Politikacılar, Facebook’tan Libra Projesini Durdurmasını İstiyor!

Facebook’un yeni kripto para birimi “Libra” yı tanıtmasından saatler sonra, ABD temsilciler üyesi Maxine Waters, teknoloji devinin projedeki gelişmeyi duraklatmasını istedi. Aynı zamanda House Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Waters, şirket yöneticilerinden Facebook’tan güvenlik ve veri gizliliği hakkındaki soru ve kaygıları gidermek için Kongre öncesi tanıklık etmelerini istiyor.

Bir açıklamada Waters, Facebook’un kripto para birimine geçmesini “denetlenmeyen bir genişleme” olarak adlandırıyor.

“Facebook milyarlarca insan hakkında verilere sahip ve defalarca bu verilerin korunmasına ve dikkatli kullanılmasına aldırış etmiyor. Ayrıca Amerikalıları Rus istihbaratları ve ulusötesi tacirleri de dahil olmak üzere kötü aktörlerin kötü niyetli ve sahte hesaplarına maruz bıraktı. Facebook ayrıca, tüketicileri aldatmak ve tüketici verilerini gizli tutmakta başarısız olmak için Federal Ticaret Komisyonu’nun rızasına göre büyük meblağlar ve cezalar aldı ve hükümet tarafından reklam platformunda adil konut yasalarını ihlal ettiği için dava açtı.

Bir kripto para birimi oluşturmayı planladığını duyurmasıyla Facebook, denetlenmeyen genişletmesini sürdürüyor ve erişimini kullanıcılarının yaşamlarına yayıyor. Kripto para birimi piyasası şu anda yatırımcılar, tüketiciler ve ekonomi için güçlü koruma sağlamak için net bir düzenleyici çerçeveden yoksundur. Düzenleyiciler, mahremiyet ve ulusal güvenlik kaygıları, siber güvenlik riskleri ve kripto para birimleri tarafından yaratılan ticari riskler konusunda ciddi olmak için bunu bir uyandırma çağrısı olarak görmelidir.

Şirketin sıkıntılı geçmişi göz önüne alındığında, Kongre ve düzenleyicilerin bu sorunları inceleme ve harekete geçme şansı elde edene kadar Facebook’un kripto para birimi geliştirme konusunda herhangi bir hareket konusunda bir moratoryum kabul etmesini rica ediyorum. Facebook yöneticileri de bu konularda tanıklık sağlamak için Komite önüne gelmelidir. ”

Yine Salı günü, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Patrick McHenry,  Facebook’ta Libra hakkında açıklamalarda bulundu. McHenry açıklamasında şunları söyledi:

“Mevcut dijital para birimlerinin aksine, Facebook küresel ödemeleri ve dijital para piyasalarını etkileyebilecek dünya çapında bir platforma ve ölçeğe sahip.”

“Libra’yı anlamak için politika yapıcılar olarak bize bir görev düşüyor. Söylentilerin ve spekülasyonların ötesine geçmemiz ve bu projeyi ve bunun küresel finansal sistem üzerindeki benzeri görülmemiş potansiyel etkisini değerlendirmek için bir forum sunmamız gerekiyor. ”

Merkezi olmayan ortamlarda çalışan ve hükümetler tarafından yönetilen merkezi kuruluşlar tarafından kontrol edilmeyen veya işletilmeyen Bitcoin gibi dijital para birimlerinin aksine, Facebook ve tamamen bağlı bir kuruluşu olan blokchain girişimi Calibra, ABD yasalarına, düzenlemelerine ve küresel politikalara tabidir.

Senatör Sherrod Brown, Senato Bankacılık Komitesi üst Demokrat, twitterdan şunları yazdı:

“Facebook zaten çok büyük ve çok güçlü ve bu gücü kullanıcıların verilerini gizliliğini düşünmeksizin kullandı. Facebook’un İsviçre banka hesabından riskli yeni bir kripto para birimi oluşturmasına izin veremeyiz. ” 

Görülen o ki bir çok politikacı Facebook gibi bir şirketin kripto para alanına yönelmesine karşı. Bu durumun Facebook’a ne kadar engel teşkil edeceğini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ