• BITCOIN
  254786,545
  % 6,77
 • ETHEREUM
  10449.77
  % 6,69
 • RIPPLE
  2.04
  % 0,99
 • BITCOIN CASH
  3399.57,249
  % 5,61
 • LITECOIN
  1072.28
  % 4,64
 • BINANCE COIN
  317.41
  % 3,61
 • EOS
  20.15
  % 0,13
 • TETHER
  7.39
  % -0,35

ABD’li Milletvekilleri Libra İle İlgili Zuckerburg’a Mektup Yazdı

ABD’li Milletvekilleri Libra İle İlgili Zuckerburg’a Mektup Yazdı

Amerikalı milletvekilleri tepkisini doğrudan sosyal medya devi Facebook’un CEO’su olan Mark Zuckerburg’a bir mektupla bildirdi. Mektupta Libra projesi girişimiyle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Mektup, aynı zamanda planlanan kripto projesi Libra’nın diğer liderlerine de hitap ediyordu ve şirkete, Libra para biriminin planlanan lansmanını durdurmalarını istedi. Şirketin programı ise 2020 yılı olarak biliniyor.

Mektupta, “Bu tarz girişimler, İsviçre’ye dayanan ve ABD’nin para politikasına ve dolara rakip olması amaçlanan yepyeni bir küresel finansal sistemi inşaa etmeyi amaçlıyor” dendi.

Ayrıca, bu kadar güçlü bir yeni kripto paranın küresel ekonomik sistemlerde ortaya çıkması konusunda potansiyel endişeleri de gündeme geldi. Facebook, mektuba, milletvekilleriyle şahsen tanışmak ve mevcut konuyu yaklaşmakta olan planlanan duruşmalarda onlarla görüşmek konusundaki beklentilerini ifade ettikleri bir yorumla cevap verdi.

Söz konusu mektupta, milletvekilleri, son zamanlarda Cambridge Analytica skandalıyla ortaya çıkarılan çok büyük veri ihlali de dahil olmak üzere sosyal medya şirketinin ‘sıkıntılı geçmişini’ vurgulamaya devam ettiler. Sosyal medya kurumu ile bir müttefik firma 2016 seçimleri sırasında milyonlarca Facebook kullanıcısı hakkında hassas bilgi edinme yetkisini kötüye kullanmıştı.

Sosyal medya faaliyetlerine karşı çıkan hükümet yetkilileri, firmanın sürekli büyüyen müşteri tabanının ve genişleyen operasyonlarının, daha yeni ve daha sert düzenleyici önlemlerin uygulanması gerektiği anlamına geldiğine işaret ediyor. Söz konusu mektupta milletvekilleri, Facebook’un insan nüfusunun yaklaşık %25’ine erişim kanallarını nasıl güçlendirdiğini vurgulamaktadır. Bu, onlara göre, sosyal medya taraftarının, en uygun düzenleyici mekanizma hayata geçirilinceye kadar geçici olarak genişleme ve diğer planları durdurması gerektiği anlamına geliyordu.