• BITCOIN/TL
  2101516,535
  % 6,87
 • ETHEREUM/TL
  113269
  % 4,25
 • RIPPLE/TL
  20.48
  % 4,19
 • BITCOIN CASH/TL
  14116.81,590
  % -3,36
 • LITECOIN/TL
  2805.87
  % -1,56
 • BNB/TL
  13097.16
  % 0,99
 • EOS/TL
  34.71
  % 2,85
 • TETHER/TL
  31.57
  % 0,77

ABD, Kripto Borsalarını Doğrudan Denetleme Çalışması Yapıyor

ABD, Kripto Borsalarını Doğrudan Denetleme Çalışması Yapıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Kongre’nin kripto borsaları için yeni düzenleyici çerçevelere ihtiyacı olduğunu söyledi. Şu anda, hiçbir kurum bunlardan doğrudan sorumlu değildir ve bu da tutarsız bir düzenleme yaklaşımına yol açmaktadır.

Olası çözüm, kripto borsalarını doğrudan denetleyecek yeni bir kurumun kurulmasında yatıyor. Alternatif olarak, mevcut bir kurum genişletilmiş bir rol görecektir. Her iki durumda da, düzenleyici netlik, kripto para birimleri için merkezi bir çatışma noktası olmaya devam ediyor.

Kripto Sekötörü Nihayet Yasal Olarak Netliğe Kavuşabilir

Yeni atanan Gensler, dün Meclis Mali Hizmetler Komitesine hitaben bir konuşma yaptı. Tartışılan birçok konu arasında, ABD’de kripto borsalarından tek bir kurumun sorumlu olmaması vardı.

Açıklama, Gensler’in kripto para birimi düzenlemesine yaklaşımıyla ilgili ilk oldu. Kripto işletmelerinin birden fazla düzenleyici ile uğraşması gerektiğine dikkat çekti. Sorun, hem eyalet hem de federal düzeylerde bir dizi kural karışıklığıyla daha da karmaşık hale geliyor.

Borsalar için düzenleyici bir çerçeve oluşturarak Gensler, daha doğrudan gözetim altında yatırımcılar için daha güvenli, canlı bir kripto pazarına yol açacağını umuyor.

Bu daha fazla güven aşılayabilir. Şu anda bu kripto borsalarının etrafında bir piyasa düzenleyici yok. Ve bu nedenle sahtekarlığa veya manipülasyona karşı gerçekten bir koruma yok. “

Coinbase Hukuk Direktörü Paul Grewal, kripto düzenlemesinin nasıl doğru yapılacağını tartışma fırsatını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Ek olarak, şirketi neyin işe yarayıp neyin yaramadığına ilişkin bilgilerini paylaşmaya istekli olduğunu belirtti.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, bu yılın başlarında SEC’in kayıtsız menkul kıymet satma iddialarına yanıt verirken düzenleyici ortamın karmakarışık olduğunu söyledi. Daha da ileri giderek, Ripple’ın sekiz farklı ajansla uğraştığını ve her birinin kendi kripto para birimini ele aldığını açıkladı.

“ Her biri kendi (ve bazen zıt) kripto görüşlerine sahip 8 farklı hükümet ajansı ile ABD piyasa katılımcıları çelişkili politikalarla karşı karşıya ve şaşırtıcı değil, bazıları muhafazakar davranıyor. 

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ