• BITCOIN/TL
  1116056,199
  % 2,44
 • ETHEREUM/TL
  60580
  % 3,26
 • RIPPLE/TL
  17.69
  % 1,96
 • BITCOIN CASH/TL
  6496.93,509
  % 1,16
 • LITECOIN/TL
  2052.18
  % 2,14
 • BNB/TL
  6612.36
  % 0,45
 • EOS/TL
  19.74
  % 1,30
 • TETHER/TL
  28.93
  % 0,22

ABD Hazine Sekreteri Bitcoin Hakkında Konuştu

ABD Hazine Sekreteri Bitcoin Hakkında Konuştu

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin 15 Temmuz Pazartesi günü Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Libra ve Bitcoin hakkında konuştu.  Steven Terner Mnuchin 13 Şubat 2017’de 77. Hazine Sekreteri olarak göreve getirildi. ABD’deki Dış Yatırım Komitesi’nin (CFIUS) başkanı ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin bir üyesi olduğu biliniyor. Kariyerinin başlarında, Mnuchin ABD yatırım bankası Goldman Sachs’ta Ortak ve Baş Bilgi Görevlisi idi.

Mnuchin Libra ve Bitcoin Hakkında Konuştu

Mnuchain bu brifingi Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yasadışı kullanımlarını ulusal güvenlik meselesi olarak gördüğünü söyleyerek başladı:

“Bitcoin gibi kripto para birimi, siber suç, vergi kaçakçılığı, haraç, fidye, yasadışı ilaçlar, insan kaçakçılığı gibi milyarlarca dolarlık yasadışı etkinliği desteklemek için kullanılmıştır. Birçok oyuncu yasadışı davranışlarını finanse etmek için kripto para birimleri kullanmaya çalıştı. Bu gerçekten bir ulusal güvenlik sorunudur.”

Bu yüzden ABD Hazinesi, Facebook’un önerdiği kripto para birimi Libra ile ilgileniyor. ABD hükümetinin “dijital varlık hizmet sağlayıcılarının gölgelerde çalışmasına izin vermeyeceğini” ve “yasadışı faaliyetleri desteklemek için kripto para birimlerinin kullanılmasına izin vermeyeceğini” vurguladı.

Daha sonra, tüm “dijital finansal hizmet sağlayıcılarının” AML ve CFT düzenlemelerine (bankalar gibi) uyması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle para hizmeti veren işletmeler, Banka Gizlilik Yasasına (BSA) uymalı ve ABD Hazine Bakanlığı’nın bir bürosu olan Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) kayıt yaptırmalı.

Hazine Sekreteri, son zamanlarda Finansal İstikrar Gözetim Konseyi çalışma grubunu dijital varlıklar üzerine kurduğunu belirtti. Bu FSOC grubu, “FinCEN, Fed, OCC, CFT, CFPB, SEC ve diğer kilit paydaşlar gibi ABD mali düzenleyicilerinin, kripto para birimleri tarafından oluşturulan risklerle mücadele etmek için birlikte çalışmasını sağlayacak.” 

Bitcoin ile ilgili olarak Mnuchin, Başkan Donald Trump’ın Bitcoin hakkındaki son görüşlerini (Twitter’da) ve daha spesifik olarak, “son derece değişken ve ince havaya dayandığı” gerçeğini tekrarladı. Hazine Departmanı “Bitcoin’in spekülatif doğası hakkında endişeli” ve “ABD Mali sisteminin sahtekarlıktan korunduğundan” emin olmak istiyor. Mnuchin, paralarının bir kısmını Bitcoin ve diğer kripto para birimleri içine koymak isteyen ABD’li yatırımcıların “dikkatli olmalarını” istediğini belirtti. 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ