• BITCOIN/TL
  2186714,740
  % 0,25
 • ETHEREUM/TL
  113941
  % 0,20
 • RIPPLE/TL
  15.64
  % -0,52
 • BITCOIN CASH/TL
  14059.73,182
  % -3,62
 • LITECOIN/TL
  2594.88
  % 1,58
 • BNB/TL
  19763.27
  % 0,87
 • EOS/TL
  22.04
  % -1,04
 • TETHER/TL
  32.7
  % 1,32

2023’te NFT Pazarının Çöküşü: Düşüş Bitmek Üzere Mi?

2023’te NFT Pazarının Çöküşü: Düşüş Bitmek Üzere Mi?

Son zamanlarda NFT pazarını izliyorsanız, şaşırtıcı bir şey fark etmiş olabilirsiniz: düşüşe geçiyor. Ne kadar aşağı? Pekala, sadece bu örneğe bakın – 2022’de Justin Bieber’ın Bored Ape NFT’si 1,3 milyon dolar değerindeydi. Ancak Temmuz 2023’e kadar değeri, %95’lik büyük bir düşüşle önemli ölçüde yalnızca 60.000 $’a düştü.

Bu bizi meraklandırıyor: Bu nasıl oldu? Bu, NFT pazarının bittiği anlamına mı geliyor? Bu makale, NFT pazarının çöküşünün arkasındaki nedenleri, özellikle de son olayları keşfedecek.

Bu çöküşün uzun süreli bir sorun mu yoksa bu pazar için geçici bir aksaklık mı olduğunu anlamak istiyoruz. Haydi dalalım!

NFT Pazarının Mevcut Durumunu Anlamak

2021’in ikinci yarısında kayda değer yüksek fiyatlı NFT satışlarının dünyanın dikkatini çekmesiyle görüldüğü gibi, NFT’ler dijital dünyaya kıtlık ve değer kattığı için popüler hale geldi. Bu satışlar, ünlülerin ve etkileyicilerin onayları gibi çeşitli faktörlere dayalı olarak NFT’lerin karlı bir yatırım olduğunu doğruladı.

Aynı zamanda, OpenSea ve Rarible gibi NFT pazar yerleri ortaya çıktı ve NFT alım satımını kolaylaştırdı. Bu hem deneyimli koleksiyoncuları hem de yeni gelenleri cezbetti.

Rekor kıran satışlar ve ünlülerin onaylarıyla damgasını vuran NFT çılgınlığının zirvesi, 2022 yılına kadar hız kesmeden devam etti. Ama şimdi, NFT piyasası bugün bile karşı karşıya kaldığımız ilk ayı piyasasına çöktü.

Son Eğilimler ve Gelişmeler

Şu anda, NFT pazarı eskisi kadar iyi durumda değil. Ağustos 2021’de, her ay 2,8 milyar dolarlık işlemle süper güçlüydü. Bu zamana kadar, işler pek iyi görünmüyor.

2022’de kaç kişinin NFT kullandığından bahsettiğimizde, kullanıcı sayısı düşmeye başladığı Nisan 2023’e kadar hemen hemen aynı kaldı. Yaklaşık 300.000 kişi hala NFT’leri kullanıyor olsa da, şu anda bunların yalnızca 135.000’i her hafta kullanıyor. Yani, bu bakış açısından, eğilim açıktır.

NFT’lerin değeriyle ilgili olarak, girişte bahsedilen örneğe dönüyoruz: 2022’de Justin Bieber, bir Bored Ape NFT için 1 milyon doların üzerinde ödeme yaptı. Ama şimdi, o NFT’nin değeri %95 düştü! Ve sadece o değil – diğer ünlülerin NFT’leri de değer kaybediyor.

Tıpkı basketbol yıldızı Stephen Curry’nin yaklaşık 180.000$’a bir Bored Ape alması gibi, ama şimdi değeri çok daha az, sadece yaklaşık 58.000$. Müzik ikonu Madonna, yaklaşık 466.000 $’a bir NFT satın aldı, ancak şimdi yaklaşık 53.000 $ değerinde.
Bu değer düşüşleri doğal olarak gerçekleşti çünkü bu NFT’ler satın alındığında fiyatları çok yüksekti ve sanatçılar spekülasyon ve aldatmacanın kurbanı oldu.

Büyük oyunculara baktığımızda, OpenSea hala pazaryerleri arasında bir numaralı tercih. Ancak yeni başlatılan bir platform olan Blur hızla yetişiyor. Gelecekte diğerlerine meydan okuyabilecek yeni özellikler sunuyor.


Makro düzeyde bakıldığında, tüm bu değer düşüşleri, tüm kripto piyasası düştüğü için oluyor. Dolayısıyla, NFT’ler kriptoya bağlı olduğu için onlar da düşüyor. Bu nedenle, NFT pazarının bir süre daha aynı kalmasını ve yakın zamanda büyük bir değişiklik olmasını bekleyebiliriz.

Gelişmelerle ilgili olarak, bu ayı piyasasında çok fazla yeni şey olmadı. Ancak bahsetmeye değer ilginç ve nispeten yeni bir gelişme Bitcoin Sıralamalarıdır.

Bitcoin Ordinals, Bitcoin tarihinde meydana gelen bir şey nedeniyle beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan yeni bir tür NFT’dir. NFT dünyasına daha fazla aksiyon eklediler.

2023’e Kadar Piyasa Performans Göstergeleri

Mavi çipli NFT koleksiyonlarıyla ilgili olarak, hiyerarşi Haziran 2022’den bu yana nispeten sabit kaldı. Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve CryptoPunks, bu pazar liderleri fiyat düzeltmeleri yaşasa da liderliğini sürdürüyor.

Diğer bir performans göstergesi, Bitcoin Ordinals ile ilgilidir. Bitcoin blok zincirindeki bu özel dijital öğeler oldukça popüler hale geldi ve Bitcoin’i NFT ticareti için en yoğun ikinci platform haline getirdi.

Size bir fikir vermesi için, NFT’lerin çoğu Ethereum’da (yaklaşık %60’ı) ve bir de bu yeni Bitcoin Ordinalleri var (yaklaşık %15). Solana ve Polygon gibi diğer blok zincirlerinin de oynayacak bir rolü var.

NFT Pazar Çöküşünün Arkasındaki Faktörleri Keşfetmek

Yukarıda belirtilenlerle birlikte daha önce verilen ayrıntıları göz önünde bulundurarak, 2023’te NFT pazarının çökmesine katkıda bulunan birkaç önemli nedeni saptayabiliriz:

1.    NFT’lerin Aşırı Doyması ve Çoğalması

NFT’ler nadir oldukları için özeldir. Bununla birlikte, bu yön, pazarı doyuran yeni girenlerin akınına neden oldu.

NFT projelerinin sayısı arttıkça, aşırı doygunluk büyüyen bir endişe haline geldi. NFT’lerin sonsuz gibi görünen arzıyla, kıtlık değer kaybetti ve tüketiciler gerçekten değerli teklifler ile salt kopyalar arasında ayrım yapmakta zorlandı. Kullanıcı dostu arayüzler sunan blok zinciri platformları sayesinde, NFT’leri basmanın kolaylığı aşırı doygunluk sorununu daha da kötüleştirdi.

Bu, düşük kaliteli ve türev içerik seline yol açarak pazarın genel çekiciliğini azalttı ve öne çıkan projelerin tanınırlık kazanmasını giderek daha zor hale getirdi.

 

2. Spekülatif Çılgınlık ve Aldatmacanın Etkisi

NFT patlamasının ilk aşamalarında, yatırımcıların hızlı ve önemli karlar elde etme umuduyla NFT’leri satın almak için acele etmesiyle bir spekülatif çılgınlık duygusu hakim oldu. Bu spekülatif davranış, yüksek profilli satışlar ve ünlülerin ve etkileyicilerin onaylarının yarattığı yutturmaca tarafından körüklendi.

Haber manşetleri, milyonlarca dolarlık dijital sanat ve sanal ürün satışlarını vurgularken, birçoğu piyasaya NFT’lerin altında yatan değeri takdir etmekten ziyade yalnızca para kazanma niyetiyle girdi.

Herhangi bir spekülatif balonda olduğu gibi, sürdürülemez büyüme hızı sonunda bir gerçeklik kontrolüne yol açtı. Bu yüzden Justin Bieber’ın Bored Ape gibi NFT’leri bir servet değerinden çok daha azına gitti.

Piyasanın NFT’lerin içsel değerinden kopukluğu belirgin hale geldi ve spekülatif talep azaldıkça fiyatlar düşmeye başladı ve bazı yatırımcılar önemli kayıplar yaşadı.

3. Teknik ve Ölçeklenebilirlik Sorunları

NFT’leri destekleyen devrim niteliğindeki blockchain teknolojisi, NFT pazarının istikrarını etkileyen teknik zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Bazı blockchain ağlarındaki ölçeklenebilirlik sorunları, tıkanıklığa ve yüksek işlem ücretlerine yol açarak, daha küçük işlemlerin veya mali açıdan daha az varlıklı içerik oluşturucuların katılmasını elverişsiz hale getirdi. Bu sınırlı erişilebilirlik, pazarın büyümesini engelledi ve potansiyel katılımcıları uzaklaştırdı.

Ayrıca, belirli blokaj zincirlerinin enerji yoğun mutabakat mekanizmalarıyla ilgili çevresel kaygılar eleştirilere yol açtı ve NFT’lerin sürdürülebilirliği hakkında etik soruları gündeme getirdi. Bu sorunların farkındalığı arttıkça, NFT’lerin genel olarak arzu edilirliğinin yeniden değerlendirilmesine yol açarak piyasa duyarlılığını etkiledi.

NFT Pazarı 2023’te Çökecek mi?

2023 itibariyle, NFT pazarı zor bir dönemden geçiyor. Daha az NFT işlemi oluyor ve bunların değeri çok düştü; insanlar ayrıca NFT’leri ve daha pek çoğunu daha sürdürülebilir olmaya ihtiyaç duydukları için eleştiriyor.

Bununla birlikte, kripto para birimleri gibi (çünkü kripto ve NFT genellikle aynı eğilimi takip eder), NFT piyasası sonsuza kadar düşüşte kalmayacaktır. Sonunda geri dönmesi bekleniyor. İşler bir süre daha zorlu kalsa da kesin olan bir şey var: NFT’lerin gerçek faydaları var ve 2023’te çökmeyecek (en azından tamamen değil, ama daha önce olduğu gibi fiyat düşüyor).

Dünyanın ekonomik durumu düzeldikçe, tıpkı kripto para birimlerinde olduğu gibi, daha fazla insan NFT’lere ilgi duyacaktır. Yani gelecekte NFT’lerin fiyatı tekrar yükselecek ve bundan sonra kripto para trendini takip ederse (her zamanki gibi) daha önce kırılan rekorları geçecek.

NFT Yatırımcıları ve Yaratıcıları Ne Yapmalı?

1. Çeşitlendirme ve Risk Yönetimi Stratejileri

Yatırım yapmanın altın kurallarından biri NFT’ler için de geçerlidir. NFT portföyünüzü çeşitlendirmek, piyasa oynaklığıyla ilişkili riskleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yalnızca tek bir NFT türüne veya projeye yatırım yapmak yerine, yatırımlarınızı çeşitli türlere, sanatçılara ve platformlara yayın. Bu şekilde, bir sektör bir gerileme yaşarsa, genel portföyünüz büyük ölçüde etkilenmeyecektir.

Ayrıca, bir NFT satın almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmak önemlidir. Projeyi, arkasındaki ekibi, geçmiş performansını ve genel topluluk duyarlılığını araştırın.

NFT piyasası önemli kazançlar sunabilse de hızlı fiyat dalgalanmalarıyla da tanınır. Son olarak, NFT yatırımlarınız için bir bütçe belirleyin ve finansal olarak kendinizi fazla büyütmekten kaçının.

Tarih, zor zamanlarda satın almanın büyük kârlara yol açabileceğini gösteriyor. Bitcoin’i düşünün – fiyatı 2017’de 17.000 doların üzerindeyken 2018’de yaklaşık 3.500 dolara çıktı. Ancak bu zorlu dönemde satın almış olsaydınız şimdi çok daha fazlasına sahip olurdunuz. Ama bizim sözümüze güvenmeyin; Bunu bir kripto yatırım getirisi hesaplayıcısı kullanarak çözebilirsiniz.

Başka bir fikir de NFT kripto paralarına yatırım yapmaktır. NFT’ler şu anda sizin için fazla inişli çıkışlıysa, borsa daha kontrollüdür. Yine de NFT’lere sahip şirketlerden hisse satın alarak dolaylı olarak NFT’lere yatırım yapabilirsiniz.

2. Değişen Pazar Dinamiklerine Uyum Sağlamak

NFT pazarı hızla gelişiyor. Bu nedenle, bu dinamik ortamda gelişmek için en son trendler, teknolojiler ve düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

NFT alanının nabzını tutmak için çevrimiçi topluluklara katılın, sektör uzmanlarını takip edin ve web seminerlerine veya konferanslara katılın.

Ayrıca, bir içerik oluşturucu olarak değişen pazar dinamiklerine uyum sağlamaya hazır olun. NFT tekliflerinizi taze ve koleksiyoncular için çekici kılmak için farklı biçimler, kavramlar ve işbirliği fırsatlarıyla denemeler yapın.

Bundan sonra, hem yatırımcılar hem de yaratıcılar için uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmanın önemli olduğunu unutmayın. Kısa vadeli kazançlar mümkün olsa da, NFT’lerin gerçek potansiyeli çeşitli endüstrileri dönüştürme yeteneklerinde yatmaktadır ve bu da ancak zamanla gerçekleşecektir.

Çözüm

Gerçekliğimizde, çökmeler doğal bir olaydır ve bu, NFT’ler alanı için de geçerlidir. İnkar edilemez olsa da, NFT pazarının çöküşü kalıcı bir kaderi ifade etmiyor.

Kaçınılmazlığı hakkındaki tartışmalar, ortaya çıkması nedeniyle geçerliliğini yitirmiş olsa da, kesin olan bir gerçek var: NFT pazarı kaçınılmaz olarak bir canlanma yaşayacak. Teknolojinin etkisine itaatsizlik aptalcadır ve ekonomik koşullar iyileştikçe, NFT’ler kaçınılmaz olarak dengelerini yeniden kazanacaktır.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ