• BITCOIN/TL
  2234185,456
  % 1,79
 • ETHEREUM/TL
  109726
  % 1,70
 • RIPPLE/TL
  19.06
  % 0,75
 • BITCOIN CASH/TL
  21930,501
  % -0,61
 • LITECOIN/TL
  3248.25
  % 1,01
 • BNB/TL
  18739.55
  % -0,27
 • EOS/TL
  32.98
  % 1,24
 • TETHER/TL
  32.19
  % 0,30

160 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığında tutuklama

160 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığında tutuklama

Hindistan’daki yetkililer, yatırımcıları 160 milyon dolardan fazla dolandıran bir kripto dolandırıcılığına karışan bir dolandırıcıyı yakaladı. İcra Müdürlüğü’ne göre Abdul Gafoor, Morris Coin davasında yer alan dolandırıcıların bir üyesiydi. Davayla ilgili soruşturmalar Ocak 2020’de başladı ve olaylar o zamandan beri ilerlemeye devam etti. Hindistan maliye bakanlığının istihbarat kolu olarak ED, Hindistan genelinde yüksek profilli davalarla mücadele ediyor.

Dolandırıcının Morris dolandırıcılığıyla bağlantıları vardı

ED, yatırımcılardan dolandırıcılık yatırımının operatörlerine karşı birçok dilekçe ve şikayet bildirdikten sonra davayı geçen yıl görevlendirdi. Yatırımcılar ayrıca CEO Nishad K’nin kabataslak tavrına da dikkat çekti. Dolandırıcı, fonları diğer şirketlere göndermeden önce aklamak için kullanılan Stox Brokers’ın direktörlüğünü yapıyor.

Yetkililer ayrıca, dolandırıcının AML yasası uyarınca hapsedildiğini ve yargılanana kadar polis nezaretinde tutulacağını belirtti. Ayrıca polisin, çetesinin diğer üyelerini yakalama arayışlarında değerli bir yardım sağlayabileceği için, dolandırıcının velayetini kendilerine vermesi için mahkemeye dilekçe vereceğine dair haberler var.

Hindistan yüksek oranda kripto dolandırıcılığı kaydetti

Ana akım medya, kripto varlığıyla ilgili davayı ilk olarak, bir yatırımcının Eylül 2020’de dolandırıcıya karşı dava açmasının ardından yayınladı. Şikayetin, şirketin 300 güne yayılan planının süresi hakkında olduğu söylendi. Yetkililer süratle hareket ederek CEO Nishad’ı sohbete davet etti ve kefaletle serbest bıraktı. Bu süre zarfında, polis dayanıksız bir şey olduğunu düşündükleri için suçun kapsamını anlayamadı.

Nishad’ın kefaletle serbest bırakılmasından günler sonra ülkeden kaçtı ve polisin radarından düştü. Soruşturmaları tamamlayan polis, olayla ilgili 7 kişiyi gözaltına aldı. Polis, dolandırıcıların, milyonlara ulaşan fonların şüphesiz yatırımcılarını dolandırdığını öğrendi. Tutuklanan yedi kişi, şirket için bir tahsilat noktası görevi gördü.

Yatırımcılar fonları hesaplarına yatıracak ve karşılığında Nishad’a gönderecekler. Son birkaç ayda, Hindistan genelinde kripto sektöründe artan bir dolandırıcılık vakası oldu. Birkaç hafta önce, bir Bitcoin dolandırıcılığı davası için dört kişi tutuklandı. Başka bir dava, bir polis memurunun ve başka bir kişinin, deliller arasında kilitli olan Bitcoin’i çaldığı için tutuklanmasıydı.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ